Windows 10 Update 20H1 – monitoring GPU i inne nowości

Dla niedzielnych użytkowników możliwość szybkiego podglądu parametrów GPU z pewnością będzie sporym udogodnieniem.

0

Windows to dziś bardzo rozbudowany kombajn, za pomocą którego nie tylko jesteśmy w stanie wykonać mnóstwo czynności, ale i uzyskać dostęp do wielu szczegółowych informacji. Zadziwiające jest jednak to, że niektórych oczywistych instrukcji nadal nie jesteśmy w stanie odczytać bez zewnętrznych aplikacji. Mam tutaj na myśli m.in. podstawowe parametry pracy komponentów komputera. Weźmy taką kartę graficzną. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak istotne są temperatury jej rdzenia czy stopień obciążenia, jednak by zapoznać się z takimi informacjami trzeba “bawić się” ze specjalnymi programami. Na szczęście już niebawem nie będzie to konieczne. Microsoft planuje udostępnić te dane każdemu użytkownikowi systemu.

Windows 10 Update 20H1 - monitoring GPU i inne nowości [1]

Pierwsza przyszłoroczna paczka aktualizacji dla “dziesiątki” z pewnością przyniesie wiele mniej lub bardziej zauważalnych zmian, jednak dodanie opcji monitoringu karty graficznej jest zdecydowanie jedną z najciekawszych (zwłaszcza z perspektywy czytelników PurePC). Jak informuje serwis PCWorld, już niebawem w popularnym Menedżerze zadań wyświetlą nam się informacje o aktualnych parametrach pracy naszej grafiki. Jak widać na screenie poniżej, w końcu bez użycia zewnętrznej aplikacji poznamy temperaturę, użycie oraz informacje nt. pamięci VRAM naszej karty graficznej.

Windows 10 Update 20H1 - monitoring GPU i inne nowości [2]

Oczywiście nie spodziewamy się, że wkrótce takie narzędzia jak MSI Afterburner staną się już zupełnie niepotrzebne, ale dla niedzielnych użytkowników możliwość szybkiego podglądu parametrów GPU z pewnością będzie sporym ułatwieniem. Szkoda tylko, że na takie udogodnienie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Monitoring karty graficznej zostanie dodany dopiero w aktualizacji 20H1, który zostanie wydany dopiero w przyszłym roku. Oprócz tej funkcji mamy otrzymać również opcje personalizacji Menu Start, możliwość nazywania wirtualnych pulpitów czy poprawienie działania systemowej wyszukiwarki. Po drodze czeka nas jeszcze jedno duże uaktualnienie Windowsa 10 oznaczone jako 19H2, które będzie oparte głównie na optymalizacjach i naprawach błędów.

 

Źródło pcworld

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że jesteś w porządku z tym, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej